poeti yne Dibran Demaku

Shko poshtė

poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:44

KLITHMĖ ĖSHTĖ DHĖMBJA IME

1.
Rritur e kam shtatin brigjeve tė fshatit
nė buzė me kėngėn e majekrahut
e buken ngjyer e kam nė lotin e kripur
bartur e kam diellin me njė trastė nė shpinė
duke rendur rrugėve tė errėta kėrkuar kam lirinė
ishte larg pranvera e tė ligat shtoheshin
dimrat e acart ngrirė i kanė lulet e ēelura
nė stinėt e errėta tė lagura me gjak e lotė.

O,mos ma cungoni fatin bijtė e mij
shpėrndarė si zogjtė e qyqes nė paralele e meridiane
Lokėn mos e leni shkret e botėn tė merrni nė sy
se rrugė e fatit ėshtė e ligė me njė ėndėrr nė sy.

Rritur ju kam nė kėto brigje me brenga e halle
e shpresuar kam gjithmonė nė njė ditė tė madhe
nė gojė tė ujkut ndezur mbajtur kam njė shpresė
pėr njė dritė nė zemėr,per njė kėngė,njė besė...

O,mos e merrni rrugėn e gjatė tė harrimit
e Lokėn ta shkretėroni me lotė nė kėto brigje
se vaji i motrave tė mbetura qyqe nė shtigje
shndėrruar ėshtė nė valė tė kripura lumi.

Klithmė ėshtė dhėmbja ime nė kėto ditė vetmie
me ėndrra tė liga mbarsur mė ėshtė gjumi
e agimet lindur kanė me lotė tė ftohtė shiu
pėr do filiza tė kėputur,pėr njė kėngė djalėrie.

2.

E tėrbuar bish sulmuar mė ka vathėn
e po m`i vret filizat edhe nė bark tė nėnės
nė do net tė errėta pa dritė tė hėnės

E shkretėruar mė ka livadhin e arėn
shkretėruar mė ka fushė e mal e kodėr
kėngėn nė mes kėputur,do mė zhduk dhe farėn.

Ngrituni bijtė e mij,pėr kėtė ditė rritur ju kam
me shumė mundime e me krip e lotė
e krenuar me ju nėpėr shtigje luftėrash jam

Ngrituni bijtė e mij ta shfarosni bishėn
e kėnga djaloshare le tė shkojė jehonė
se Nėnėlokja gjithmonė ndezur do mbajė pishėn!

3.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3688
Registration date: 16/12/2008


MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU Wed Dec 24, 2008 4:05 pm
Kėngė e ndezur zemra pėr njė gur mali
ēikat hedhur kanė pajen e kapur dyfekun
pėr njė rrjedhė lumi e njė rreze dielli
flakė ndizet toka-flakėron dhe qielli.

Pritė ujkut t`i zihet,tė mos kalojė nė shtigje
Lart mė lart flamuri tė valojė nė brigje
nė damarėt e gjakut shkreptinė rrufeja
agimet pėrskuqen pėr do ditė tė reja.

Pushkė e ngrehur Trimi-ushtar pararoje
shtigjeve ngarendin sė bashku babė e birė
gjakosur janė ndėr shekuj kėto trpje
Ushtri ēlirimtare-Trėndafil-nga toka i mbirė.

4.

Agon pranvera pas tė gjatit dimėr
e kėnga nuk kėputet nė ne si dikur
Nėnėlokja-Kosovė hijeshuar ka ballin
tek Guri i madh valon njė flamur...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3688
Registration date: 16/12/2008


MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU Wed Dec 24, 2008 4:06 pm
ANI KOSOVĖ ANI

Ani Kosovė ani
dikush tė errėsonte qiellin
Ti kėrkoje diellin
dikush tė errėsonte hėnėn
ti ėndėrroje Nėnėn
nėnėn qė tė lindi
po qė nuk tė rriti.

Ani KOsovė ani
ata tė rripnin shtatin
Ti kėrkoje fatin
ata tė zinin pritėn
Ti gjakoje dritėn
ata tė vrisnin ėndrrėn
Ti kėndoje kėngėn.

Ani Kosovė ani
TI lot i qiellit
Ti rreze e diellit
Ti e prillit
Ti shkėlqim i yllit
Ti jehonė e fyellit.

Ani Kosovė ani
nė shekuj brenga halle
i munde me kėngė-valle
njė ushtri e rrite
krenarinė e ngrite
tek fusha,tek mali
rojė vajza-djali.

Ani Kosovė ani
Ti rrjedhė e Drinit
Plis i Boletinit
Ti e fushės
Ujėvarė e Mirushės
ke hyrė thellė nė zemėr
njė kėngė e njė emėr.

Ani Kosovė ani
Ti do i dridhėsh detet
do i takosh planetet
nė kėtė stinė tė madhe
do ngritesh shkallė-shkallė
me diell nė dorė
me diell nė ballė...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3688
Registration date: 16/12/2008


MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU Wed Dec 24, 2008 4:06 pm
ANI BACĖ ANI
(Adem Demaēit)

Ani Bacė ani
Kush mė shumė se ti
luftoi padrejtėsinė
kush mė shumė se ti
e deshi lirinė
lirinı e kėsaj toke
Kosovės NėnėLoke.

Ani Bacė ani
Ti ėndėrroje Nėnėn
dikush tė dėshironte gjėmėn
Ti ėndėrroje dtitėn
dikush tė zinte pritėn
Ti thoje tė vėrtetėn
dikush tė errėsonte jetėn.

Ani Bacė ani
Ti bekim i nėnės
Ti drtė e hėnės
Ti dritė e diellit
kaltėrsi e qiellit
mė i madh me emėr
Kombi-dritė nė zemėr.

Ani Bacė ani
Le tė lehin qenēe
njerėzit sa nė trohė
ata lindin rriten
nė kohė tė pa kohė
gjurmėt shpejt i fshehin
vetėm hije mbesin.

Ani Bacė ani
nėpėr shekuj drite
nėpėr shekuj rrite
emri yt kranar
nė piedestal
rreze drite n`qiell
Lis i drejtė nė mal...


Dibran Demaku
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3688
Registration date: 16/12/2008


MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU Wed Dec 24, 2008 4:07 pm
Dibran Demaku


Dibran Demaku u lind me 18 Prill 1956 ne fshatin Abri e Epėrme te Drenasit. Shkollimin fillor e mbaroi ne fshatin e lindjes,ndėrkaq te mesmin dhe ate universitar ne Prishtine. Mbaroi studimet ne Degėn e letėrsisė dhe te gjuhės shqipe ne Fakultetin e Filolologjisė te Universitetit te Prishtinės. Pas studimeve shtate vite me radhe punoi gazetar ne Programin pėr fėmije te Radiotelevizionit te Prishtinės. Qe nga viti 1993 jeton ne Gjermani. Me shkrime filloi te merret qe nga bankat e shkollės se mesme. Shkruan poezi e proze pėr te rritur e pėr fėmije. Deri me tash i ka botuar dy pėrmbledhje me poezi pėr fėmije: 1. Vogėlushe dhe shtatore
2. Rrėfimet e kalasė se vjetėr
PORTRET LUFTETARI
(Babait)


Gjate jetės se vet beri vetėm dy fotografi
njė pėr letėrnjoftim e nje kur shkoi n`ushtri

Gjate gjashtėdhjetė vjetėve te ti
kishte vetėm njė dashuri
pėr te gjithė:diell-liri.

Ne te dy luftėrat botėrore
ishte luftėtar i lirisė
mbronte gjeografinė e atdheut.

Hone:Si ai askush nuk e pėrdorte maliherin
ne jetėn e vet te vogėl
ne shpirt ujiste nderin.

Para se te vdiste fėmijėve u la porosinė
ne jete-mbi te gjitha te ēmoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3688
Registration date: 16/12/2008


MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU Wed Dec 24, 2008 4:08 pm
EMRI YT-DRITE NE TEMPUJ
(Vėllait tim Behramit i rene
pėr liri ne luftėn e fundit)


Si babai ynė dikur
Ti u bere,vėlla,Flamur.

Me armikun dhemb per dhemb
vertikal,gjithmone ne kembe.

Vecse ca plumba te zi
te pershkuan bri per bri

Per kete vend,per kete Toke
ti e le,vella,nje koke.

Per kete Toke,per nje liri
Emei yt-ne perjetesi.

Neper vite,neper shekuj
Emri yt-drite ne Tempuj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3688
Registration date: 16/12/2008


MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU Wed Dec 24, 2008 4:08 pm
KOHE E LIGE DHE LEHONE

Ne dhome zagushi
poci ta djeg ballin
perjashta furtune
kohe e lige dhe lehone

Sonte mos del nkorzo
mos fol asnje fjale
fjalet i bart era
kohe e lige dhe lehone

Sa e gjate kjo nate
femija pyet prindin:
-Babi kur agon?!
kohe e lige dhe lehone
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3688
Registration date: 16/12/2008


MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU Wed Dec 24, 2008 4:09 pm
PYLLI


Ne perralle
nje pyll i rralle

Ia prene deget
mugulloi

Ia prene trupin
prap buloi

Ia prene rrenjet
prap rrenje vuri

Pyll i dendur
me rrenje ne guri

Neper shekuj
Shtize flamuri.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3688
Registration date: 16/12/2008


MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU Wed Dec 24, 2008 4:09 pm
RADISHEVES
(Vendlindjes se Shote Galices)

Radisheve
u shtange
apo u krenove
ate nate
kur e percolle Shoten
per ne cete
e duhej ta dregoje
nuse.

Ate nate
nuk u kupezua kenga e cikave
kur ne vend te duvakut te nuserise
ne koke i vure plisin e bardhe
kur ne vend te dhuratave per dasmoret
i dhurove pushken.

Radisheve,
a te dogji flaka e luftes
ty,qe e linde Shoten
dhe ua dhurove maleve per liri
apo te ngrohu
zeri tingellues i Shotes
ne netet e gjata te dimrit.

Radisheve,
ku e ke varrin
e bijes tende kreshnike
vale u frikesove
apo nuk pate vend
nder varre?!

Radisheve,
Cili jemi me krenar
per kete Heroine
ti qe e linde Shoten
dhe ua dhurove maleve
per liri
apo une qe rritem
me kengen e saj
ne gji.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3688
Registration date: 16/12/2008


MesazhTitulli: Re: poeti yne DIBRAN DEMAKU Wed Dec 24, 2008 4:10 pm
DRENICĖ

Desha te te takoj ne enderr
e te takova ne legjende
Ahmet Delia mprehte
Sopaten
se armiq kishte shume
Azem Bejta
me Daden Shote
buzeqeshnin para shkolle
ne Prekaz
e flisnin
me Tahir Mehen
e me Shaban Polluzhen
Fehmi Lladrovci
bashke me Xheven
thrnin vargje
per ardhmerine
Legjenda me automatik
i rrezonte nje nga nje
ushtaret e armikut
e kendonte...
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:49

DRENICĖ

Desha te te takoj ne enderr
e te takova ne legjende
Ahmet Delia mprehte
Sopaten
se armiq kishte shume
Azem Bejta
me Daden Shote
buzeqeshnin para shkolle
ne Prekaz
e flisnin
me Tahir Mehen
e me Shaban Polluzhen
Fehmi Lladrovci
bashke me Xheven
thrnin vargje
per ardhmerine
Legjenda me automatik
i rrezonte nje nga nje
ushtaret e armikut
e kendonte...
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:50

KLITHMĖ ĖSHTĖ DHĖMBJA IME

1.
Rritur e kam shtatin brigjeve tė fshatit
nė buzė me kėngėn e majekrahut
e buken ngjyer e kam nė lotin e kripur
bartur e kam diellin me njė trastė nė shpinė
duke rendur rrugėve tė errėta kėrkuar kam lirinė
ishte larg pranvera e tė ligat shtoheshin
dimrat e acart ngrirė i kanė lulet e ēelura
nė stinėt e errėta tė lagura me gjak e lotė.

O,mos ma cungoni fatin bijtė e mij
shpėrndarė si zogjtė e qyqes nė paralele e meridiane
Lokėn mos e leni shkret e botėn tė merrni nė sy
se rrugė e fatit ėshtė e ligė me njė ėndėrr nė sy.

Rritur ju kam nė kėto brigje me brenga e halle
e shpresuar kam gjithmonė nė njė ditė tė madhe
nė gojė tė ujkut ndezur mbajtur kam njė shpresė
pėr njė dritė nė zemėr,per njė kėngė,njė besė...

O,mos e merrni rrugėn e gjatė tė harrimit
e Lokėn ta shkretėroni me lotė nė kėto brigje
se vaji i motrave tė mbetura qyqe nė shtigje
shndėrruar ėshtė nė valė tė kripura lumi.

Klithmė ėshtė dhėmbja ime nė kėto ditė vetmie
me ėndrra tė liga mbarsur mė ėshtė gjumi
e agimet lindur kanė me lotė tė ftohtė shiu
pėr do filiza tė kėputur,pėr njė kėngė djalėrie.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:50

E tėrbuar bish sulmuar mė ka vathėn
e po m`i vret filizat edhe nė bark tė nėnės
nė do net tė errėta pa dritė tė hėnės

E shkretėruar mė ka livadhin e arėn
shkretėruar mė ka fushė e mal e kodėr
kėngėn nė mes kėputur,do mė zhduk dhe farėn.

Ngrituni bijtė e mij,pėr kėtė ditė rritur ju kam
me shumė mundime e me krip e lotė
e krenuar me ju nėpėr shtigje luftėrash jam

Ngrituni bijtė e mij ta shfarosni bishėn
e kėnga djaloshare le tė shkojė jehonė
se Nėnėlokja gjithmonė ndezur do mbajė pishėn!
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:51

Kėngė e ndezur zemra pėr njė gur mali
ēikat hedhur kanė pajen e kapur dyfekun
pėr njė rrjedhė lumi e njė rreze dielli
flakė ndizet toka-flakėron dhe qielli.

Pritė ujkut t`i zihet,tė mos kalojė nė shtigje
Lart mė lart flamuri tė valojė nė brigje
nė damarėt e gjakut shkreptinė rrufeja
agimet pėrskuqen pėr do ditė tė reja.

Pushkė e ngrehur Trimi-ushtar pararoje
shtigjeve ngarendin sė bashku babė e birė
gjakosur janė ndėr shekuj kėto trpje
Ushtri ēlirimtare-Trėndafil-nga toka i mbirė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:51

Agon pranvera pas tė gjatit dimėr
e kėnga nuk kėputet nė ne si dikur
Nėnėlokja-Kosovė hijeshuar ka ballin
tek Guri i madh valon njė flamur...
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:52

ANI KOSOVĖ ANI

Ani Kosovė ani
dikush tė errėsonte qiellin
Ti kėrkoje diellin
dikush tė errėsonte hėnėn
ti ėndėrroje Nėnėn
nėnėn qė tė lindi
po qė nuk tė rriti.

Ani KOsovė ani
ata tė rripnin shtatin
Ti kėrkoje fatin
ata tė zinin pritėn
Ti gjakoje dritėn
ata tė vrisnin ėndrrėn
Ti kėndoje kėngėn.

Ani Kosovė ani
TI lot i qiellit
Ti rreze e diellit
Ti e prillit
Ti shkėlqim i yllit
Ti jehonė e fyellit.

Ani Kosovė ani
nė shekuj brenga halle
i munde me kėngė-valle
njė ushtri e rrite
krenarinė e ngrite
tek fusha,tek mali
rojė vajza-djali.

Ani Kosovė ani
Ti rrjedhė e Drinit
Plis i Boletinit
Ti e fushės
Ujėvarė e Mirushės
ke hyrė thellė nė zemėr
njė kėngė e njė emėr.

Ani Kosovė ani
Ti do i dridhėsh detet
do i takosh planetet
nė kėtė stinė tė madhe
do ngritesh shkallė-shkallė
me diell nė dorė
me diell nė ballė...
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:52

ANI BACĖ ANI
(Adem Demaēit)

Ani Bacė ani
Kush mė shumė se ti
luftoi padrejtėsinė
kush mė shumė se ti
e deshi lirinė
lirinı e kėsaj toke
Kosovės NėnėLoke.

Ani Bacė ani
Ti ėndėrroje Nėnėn
dikush tė dėshironte gjėmėn
Ti ėndėrroje dtitėn
dikush tė zinte pritėn
Ti thoje tė vėrtetėn
dikush tė errėsonte jetėn.

Ani Bacė ani
Ti bekim i nėnės
Ti drtė e hėnės
Ti dritė e diellit
kaltėrsi e qiellit
mė i madh me emėr
Kombi-dritė nė zemėr.

Ani Bacė ani
Le tė lehin qenēe
njerėzit sa nė trohė
ata lindin rriten
nė kohė tė pa kohė
gjurmėt shpejt i fshehin
vetėm hije mbesin.

Ani Bacė ani
nėpėr shekuj drite
nėpėr shekuj rrite
emri yt kranar
nė piedestal
rreze drite n`qiell
Lis i drejtė nė mal...
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:53

PORTRET LUFTETARI
(Babait)


Gjate jetės se vet beri vetėm dy fotografi
njė pėr letėrnjoftim e nje kur shkoi n`ushtri

Gjate gjashtėdhjetė vjetėve te ti
kishte vetėm njė dashuri
pėr te gjithė:diell-liri.

Ne te dy luftėrat botėrore
ishte luftėtar i lirisė
mbronte gjeografinė e atdheut.

Hone:Si ai askush nuk e pėrdorte maliherin
ne jetėn e vet te vogėl
ne shpirt ujiste nderin.

Para se te vdiste fėmijėve u la porosinė
ne jete-mbi te gjitha te ēmoj
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:54

EMRI YT-DRITE NE TEMPUJ
(Vėllait tim Behramit i rene
pėr liri ne luftėn e fundit)


Si babai ynė dikur
Ti u bere,vėlla,Flamur.

Me armikun dhemb per dhemb
vertikal,gjithmone ne kembe.

Vecse ca plumba te zi
te pershkuan bri per bri

Per kete vend,per kete Toke
ti e le,vella,nje koke.

Per kete Toke,per nje liri
Emei yt-ne perjetesi.

Neper vite,neper shekuj
Emri yt-drite ne Tempuj.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:54

KOHE E LIGE DHE LEHONE

Ne dhome zagushi
poci ta djeg ballin
perjashta furtune
kohe e lige dhe lehone

Sonte mos del nkorzo
mos fol asnje fjale
fjalet i bart era
kohe e lige dhe lehone

Sa e gjate kjo nate
femija pyet prindin:
-Babi kur agon?!
kohe e lige dhe lehone
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:55

PYLLI


Ne perralle
nje pyll i rralle

Ia prene deget
mugulloi

Ia prene trupin
prap buloi

Ia prene rrenjet
prap rrenje vuri

Pyll i dendur
me rrenje ne guri

Neper shekuj
Shtize flamuri.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:55

RADISHEVES
(Vendlindjes se Shote Galices)

Radisheve
u shtange
apo u krenove
ate nate
kur e percolle Shoten
per ne cete
e duhej ta dregoje
nuse.

Ate nate
nuk u kupezua kenga e cikave
kur ne vend te duvakut te nuserise
ne koke i vure plisin e bardhe
kur ne vend te dhuratave per dasmoret
i dhurove pushken.

Radisheve,
a te dogji flaka e luftes
ty,qe e linde Shoten
dhe ua dhurove maleve per liri
apo te ngrohu
zeri tingellues i Shotes
ne netet e gjata te dimrit.

Radisheve,
ku e ke varrin
e bijes tende kreshnike
vale u frikesove
apo nuk pate vend
nder varre?!
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  shaban cakolli prej 02.10.09 13:56

Radisheve,
Cili jemi me krenar
per kete Heroine
ti qe e linde Shoten
dhe ua dhurove maleve
per liri
apo une qe rritem
me kengen e saj
ne gji.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Dibran Demaku

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi