poeti yne Pal Sokoli

Shko poshtė

poeti yne Pal Sokoli

Mesazh  shaban cakolli prej 01.10.09 13:39

Pal Sokoli ka lindur me 06.06.1959 nė Radoniq-Gjakovė. Shkollimin fillor e kreu nė Radoniq e Cermjan ndėrsa gjimnazin nė Gjakovė. Me 1985, diplomon nė Universitetin e Prishtinės,Fakulteti Filozofik nė degėn Filozofi-Sociologji. Poezi shkruan qė nga rinia e hershme dhe boton nė periodikun letrarė tė kohės.Prej vitit 1994 jeton dhe krijon nė Wuppertal-Gjermani. Pėrmbledhja poetike “Kambanė e pėlcitur dhembja” poezi,ėshtė libri i tij i parė tė cilin e ka promovuar me 06.05.06 nė Wupertal-Gjermani. Ndėrsa Antologjia e 12 autorėve nga Gjermania “Asht e gjak arbėrie ” Pal Sokoli& Martin Ēuni botuar dhe promovuar ne Hanover-Gjermani Maj 2007 me bashkautor.Ka nė dorėshkrim njė roman me tematikė familjare dhe njė pėrmbledhje mė poezi.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Pal Sokoli

Mesazh  shaban cakolli prej 01.10.09 13:40

LOJA ME ESHTRA


Ashti juaj i etur


thithė gjakun e vet


nė themelin e lirisė


se Nėnės KosovėPėr djepin e Dukagjinit


u rritet


mbi kaptyell


rriteni ne kopsht


rriteni


rreth lapidareve


rreth nėnės


ishit kurorė e pritjes


tani kurorė e rritjes.


Rrėnuat kullat e lavdit


luftėrave tė humbura


Batajnicen e bėtė varr


dhe fluturuat si dallėndyshet


pran gjakut tė ngrohtė


nė gjirin e nėnės Kosovė


nė Parkun e tė pavdekshmeve


shndritė figura e juaj flamur.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Pal Sokoli

Mesazh  shaban cakolli prej 01.10.09 13:40

Malli pėr ju


sa uji deti


jeni te gjallė


uron me zė poeti.
***
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Pal Sokoli

Mesazh  shaban cakolli prej 01.10.09 13:41

KRYQEZMI I IRONIVENėpėr qendėr tė qytetit


u kryqėzuan dy ironi


nė dy drejtime tė kundėrta


percilleshin e priteshin


nga e njėjta gardė


e tupan,


tė dyja i lidhte


njė regjim satan.Semafori i kuq u hap


nder varreza


tė shkonte gjeneral


konferencash tė thyera


nė anėn tjetėr


lirohen te burgosurit


e ndėrgjegjes,


njė regjimi satan


te dy palėt


pėrcilleshin e priteshin


nga e njėjta gardė


e tupan,


tė dyja i lidhte


njė regjim satan.

njėrin pėr nė varr


tjetrin pėr nė HagėSa i ēuditshėm me dukej


kryqėzimi i dy ironive


qe nuk e shihnin njėra tjetrėn,


ose ishte njė ironi


e ndarė dysh.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Pal Sokoli

Mesazh  shaban cakolli prej 01.10.09 13:41

VERSHIMĖ MALLI
Jam un bregdet


a breglumi


edhe i shpėrlarė


edhe i plagosur


edhe i rrahur jam


vishkulluar valėsh


zėmėr i Tsunamit


brigjeve tė zemrės


vėrshim behėm


sa herė me thanė malli


pėr Kosovėn
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Pal Sokoli

Mesazh  shaban cakolli prej 01.10.09 13:42

KOBIE ka njė fill


nuk ėshtė i im


ka njė rrugė


nuk ėshtė e imja


ka njė kėngė


pa solin tim


ka njė hap


me marshin tim


ka njė fat


dhe emrin tim.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: poeti yne Pal Sokoli

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi