POEMA NGA RRUSTEM GECI

Shko poshtė

POEMA NGA RRUSTEM GECI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:48

G R A F I T E T

( p o e m ė )

...nga tė gjitha veset e mia

dashnorėt mbeten “dobėsia”

ndoshta mrekullia ime !...

G r e s a

Ku jeni ju ish dashnorėt e mi

ju qė mė puthėt, qė mė deshėt

ju mė tė mirėt e shpirtit tim, mė

tė ėmblit, tė dashurit e asaj kohe

ju , qė u futėt aq thellė nė mua

Nė kėtė qytet me shumė ngjyra

pėr herė tė parė jam pėrqafuar

puthur jam me djemtė mė tė mirė

kam pėrjetuar tė “magjishmen”

ende pa i mbushur tė 16- tat

Nė akuarelin e ėndrrave tė mia

Astriti ishte “pellazgu” i vėrtetė

mė “bandilli” nė moshėn time

me vasha ishte i dashur e skofiar

e djemtė ankoheshin s“i tekanjoz!
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEMA NGA RRUSTEM GECI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:48

Nė shpirtin e prushtė tė vashave

“pellazgu” ishte gjysmė perandor

me atė unė e ndieja puthjen bukur

se ai ishte “kalorės” i shkėlqyer

dashuria me atė nuk kishte kufij!...

Nė moshėn time isha mė e bukura

mashkujt mė quanin tė “virgjėr”

nė punė dashurie s“ma kalonte kush

isha me ves, i doja shumė djemtė

Kuptohet ata qė i pėlqente zemra;

Nė kėtė qytet tė bukur K“hajamėsh

aroma e ftoit mė ka dehur pėrherė

dashnorėt e Tiranės e tė Prishtinės

janė dashnorė vėrtet tė ēmendur

por, as tė tjerėt s“ janė pa sheqerNė kėtė natė ku unė ndodhem

dua njėrin nga ish dashnorėt, atė mė

tė dehurin, tė trishtin, mė tė uriturin

atė qė ma shtjerr kupėn sonte

atė qė mė bėn tė harrohem e tėra!
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEMA NGA RRUSTEM GECI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:49

Gra tė mira tė dashnorėve tė mi

gra tė bukura, tė dashura,familjare

mė falni pėr kėtė ”sulm” tė vonė

unė sonte kėrkoj njėrin nga ata

qė etjen e mbushin me e t j e !...

Gra tė mira tė dashnorėve tė mi

mos u zemroni, mos merrni inat

se edhe ju dikur ishit dashnore tė

njėri-tjetrit, por, pėr arsye tė mira

gruaja pėrherė ėshtė e virgjėr...

Nė kėtė natė ku unė ndodhem

e gjeta njėrin nga ish dashnorėt

qenka i dehur, gjysmė i stresuar

asokohe atė e quanim, Akuarel

sepse ai aso kohe merrej me art!

Dėgjojeni si ( f l e t ) Akuareli;

“zonjė e ėndrrės dhe e puthjes

ujėz e praruar, ma jep buzėn pak

ta prek , ta puth , ta kafshoj,

se kjo natėjetė ka njė kuptim!..
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEMA NGA RRUSTEM GECI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:49

E di qė ora ka vajtur vonė

dhe aroma e ftoit mė nxit

se kjo ( n a t ė j e t ė ) e imja

mė bėn tė dashuroj me fund

Akuarel, i thosha unė mikut

nėse e do “biblėn” mė puth!

E dashur, l e x o m a shpirtin

lexoma puthjen , pėrqafimin

ishin fjalėt e Akuarelit

pėrpara se tė ndodhė kjo natė

unė do jem ai K“hajami yt

...s“ka mė e shenjtė se puthja

s“ka mė i shenjtė se pėrqafimi

kjo zhveshje n“ kėtė mesnatė

m“u nė mes tė kryeqytetit

i jep gjak tė puthurave

dhe kuptim takimit tonė

Akuarel, Ardi ishte i fejuari im

me atė unė isha shumė intime

e doja, mė donte; ishte i ėmbėl

por gojėt e kėqia na ndanė
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEMA NGA RRUSTEM GECI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:50

Fjala e ligė ėshtė s“i rrufeja

ajo lind nga barku i sė keqes

dhe pėr rrethanat e asaj kohe

ato fjalė ishin tė mjaftueshme

pėr ta prishur fejesėn tonė;

Akuarel, kėtė ēast mjaftohemi

e puthura gojėn s“ ma lėndon

shpirt shtrėngoje Gresėn, duaje

puthe Gresėn , puthe, kafshoje

nė dashuri fillimet mė pėlqejnė;Nė ēastet e mia tė erotikės

E bukura ėshtė te e ndjeshmja

tek metafizika e shtrėngimit

tek morali, nė ēastin e dhėnė

tek tė fshehtat shpėrthyese

Hyr nė mishin tim, hyr thellė

dhe mos kėrko asgjė pėrtej

kėtė moral ka Gresa, pėrqafom

duaje “biblėn” time , puthe

ti je kalorsi im , marsho!...
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEMA NGA RRUSTEM GECI

Mesazh  shaban cakolli prej 30.09.09 18:50

E di qė ora ka shkuar vonė

dhe s“ di tashti ēfarė tė bėj

unė kėtė natė e parandieja,

si njė rishfaqje tė sė bukurės

se kjo kohė ka tjetėr emėr

d a s h u r i a nė shtėpi ose

nėpėr vaska me ujė, jo rrallė

mė bėn tė mėrzitem shumė!..

Prishtinė, Tiranė, 1993-1994
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: POEMA NGA RRUSTEM GECI

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi