nga permbledhja poetike"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli

Shko poshtė

nga permbledhja poetike"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 29.09.09 13:33

ARBĖRIA

Mė e moēme se hėna ėshtė Arbėria
rrėnjėt i shtrin
tek mitet ilire
ku perėndesha Dea
qumėsht i jep
gjarpėrit tė shtėpisė.

Ėndėrrat arbėrore
me Qerren e Diellit
udhėtojnė
pėr tė pushuar
nė svastikėn
e djepave tanė.

Deri sa flenė arbėrorėt
dy shqipe tė pagjuma
ėndrrat na i ruajnė
netve me hėnė.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: nga permbledhja poetike"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 29.09.09 13:33

DITĖ E VONUAR
Si pikė uji nga shkretėtira
bėhu oazė
dhe mbushi burimet
qė t“i freskosh zemrat e djegura
nga vapa qiellore.

Dhe eja
ditė e ėndrrave tė bardha!
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: nga permbledhja poetike"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 29.09.09 13:34

NĖ BRENDI
E sotmja
qan tė nesėrmen,
tė dyja nė shpirtin tim ndeshen,
unė mes tyre pėrpiqem
tė arrij triumfin.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: nga permbledhja poetike"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 29.09.09 13:35

PARA GJAMISĖ Sė MADHE NĖ PRISHTINĖ

Nė Prishtinė
para kafenesė"Besa"
bėrlyket shpresa pėr ēdo ditė.


Para Xhamisė sė Madhe
tubohen mėngjezeve rinia
pėr tė shitur rininė e vet.

Asme pishė as me qiri
kurkund s“gjen
mall mė tė lirė nė treg.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: nga permbledhja poetike"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 15.10.09 20:14

DRURI I JETĖS
Liliane Perrin-it

Ajo vdiq ne nentor
dhe flamujt e fateve tona
i zbritem ne gjysmeshtize.

Liliane Perrin-i,
medalon i perjetshem
ne do ta mbajme te varur
ne kujtimet tona.

Ajo iku ne nentor
dhe vjeshta hyri me verdhesi
ne visoret e endrrave
duke shkundur gjethet
ne Drurin e Jetes.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: nga permbledhja poetike"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 15.10.09 20:15

KĖNGĖ QYQESH
nga shaban cakolli

KĖNGĖ QYQESH
Ne pullazin e shtepise
tubohen qyqet.

Neteve me hene
maje oxhaku
heshtjen mortore
vetem kenga e tyre
e prish.

Mbeshtjell me endrra kobzeza
nena mallkon
kengen e tyre mortore.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: nga permbledhja poetike"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 15.10.09 20:15

BYLBYL I LUMTUR
nga shaban cakolli

Bylbyl i Lumtur

Ti ne kafaz
e une mes natyre
ti kendej
e une matane pasqyre.

Ti larg ne qiell
e une poshte ne toke,
as per nje shekull
s“behemi shoke.

Eja te nderrohemi
per shekullin e ri:
une pellumb:
Ti behu njeri.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: nga permbledhja poetike"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 15.10.09 20:15

SHABAN CAKOLLI
DHĖMBJA MORI DHEUN

Dhembja mori dheun
dhe loti rrodhi
kur vdiq Ikona e Artit
i madhi Faruk Begolli.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: nga permbledhja poetike"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 15.10.09 20:16

DARDANĖ
Diteve me diell
Neteve me hene
nga nje lot ne bebez
Per mallin tend.

Per ujin e gurrave
te Dardanes
me te embel
se gjiri i nenes.

Te dua Toke Dardane
Ē“me vyen jeta
pa pranine tende?
Prane teje te prehem
nder varre
me mbane shpresa
Per Ringjalleje.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: nga permbledhja poetike"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli

Mesazh  shaban cakolli prej 15.10.09 20:16

SA TĖ DUA KOSOVĖ


Sa tė dua Kosovė
edhe pse na ndanė
kjo largėsi
sikur tė bėhesha Shqiponjė
nė ēerdhe tjetėr s“ishahy.

Je pėr mua vend i dashur
tjetėr nė botė nuk kam pėlqyar
nėn njė shkurre,isha pėrplasur
shpirtin tim pėr tė ushqyar.

Foleja ime,larg mendje mos me qit
ne ēerdhen tėnde,mungon zogu yt
Nuk tė harroi,po tė pėrbehem
mė ndriēo shtegun,qė tė mund
tė kthehem.
avatar
shaban cakolli
Vip
Vip

Numri i postimeve : 417
Pikėt : 3881
Reputation : 0
Registration date : 27/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: nga permbledhja poetike"TOKĖ DARDANE";Shaban Cakolli

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi